Овошјето и зеленчукот го лекуваат органот на кој личат!

Објавено на 22 декември, 2012 во 10:36

Дали сте знаеле дека постои поврзаност помеѓу формата на зеленчукот, овошјето и органите?

Морков

Попречниот дел од морковот личи на  човечко око. Науката покажала дека морковот стимулира снабдување на крв во очите и ја подобрува функцијата на очите.

Домат

Еден домат има четири комори и е црвен. Нашето срце има четири комори и е црвено, и врската помеѓу нив е сосема јасна. Освен тоа, сите истражувања покажуваат дека доматот е полн со ликопен, кој е најдобра материја за срцето и крвта.

Ореви

Изгледаат како и нашиот мозок, а брчките личат на кората на мозокот. Научно е докажано дека оревот помага во развојот на мозочните функции.

Грав

Гравот наликува на формата на бубрезите, и е многу добар за нив.

Модар патлиџаан и круши

Ја подобруваат функцијата на матката.

Смокви

Смоквите се полни со семе, поради тоа ја зболемуваат мобилноста и бројот на сперматозоиди и ја спречуваат неплодноста кај мажите.

Маслинки

Го подобруваат здравјето и функцијата на јајниците.

Цитрон

Портокал, грејпфрут и другите цитронски овошја личат на женските гради, па затоа имаат добро влијание за нив.

Кромид

Кромидот личи на нашите клетки, и баш овој зеленчук ни помага за нивно прочистување.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.