Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

koenzim Q10 fin

Коензимот Q10 е основна хранлива материја кој се наоѓа во скоро секоја клетка на човечкото тело. Оваа хранлива материја има важна улога во производството на енергија и репродукцијата на ДНК, додека истовремено делува и како антиоксиданс.

Како што старееме, нивото на коензим Q10 во телото се намалува. Од друга страна, недостатокот на ова соединение може да се поврзе со поголем ризик од развој на срцеви заболувања, Алцхајмерова болест и карцином.

За да се спречи недостаток на коензим Q10, би требало да обрнеме внимание на внесот на намирници богати со оваа хранлива материја, а тоа е мрсна риба (лосос, харинга, скуша, туна), месо, јајца, јаткасти плодови и зрна.

Ако одлучите да земете додатоци со коензим Q10, имајте на ум дека стандардната дневна доза за возрасни изнесува 60 мг до 500 мг, додека максималната препорачана доза изнесува 1200 мг.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново