Zoom ќе плати 86 милиони долари поради загрозување на приватноста на кориснциите

Објавено на 3 август, 2021 во 12:38

Платформата за видео конференции „Зум“ се согласи да плати 86 милиони долари за решавање на колективна тужба за загрозување на приватноста на корисниците во Соединетите Американски Држави.

Во тужбата се наведува дека „Зум“ ја компромитирал приватноста на милиони корисници со тоа што ги споделил нивните лични информации со „Фејсбук“, „Гугл“ и „Линкдин“.

Компанијата исто така е тужена бидејќи ги довела во заблуда корисниците со тврдење дека нудат end-to-end енкрипција, но исто така и за неуспехот да се спречи честото хакирање на сесиите .

Компанијата ги негираше прекршувањата, но се согласи да ја зголеми безбедноста на платформата.

Претходната спогодба, која вклучува одредба со која се бара Zoom да обезбеди специјализирана обука за ракување со податоците и приватноста на своите вработени, се уште е во процес на одобрување од Окружниот суд во Сан Хозе во Калифорнија.

„Приватноста и безбедноста на нашите корисници се врвни приоритети за Zoom и ние сериозно ја сфаќаме довербата што корисниците ја имаат во нас. Горди сме на напредокот што го постигнавме на нашата платформа и со нетрпение очекуваме да продолжиме да иновираме во првите редови на приватноста и безбедноста, рече портпаролот на Zoom.

Тужбата, поднесена во март 2020 година во Окружниот суд во Северна Калифорнија, е само една од неколкуте со кои се соочува платформата за видео конференции. Тужбата е поднесена во име на претплатниците на Zoom Meetings низ целата земја, како и корисници кои бесплатно ја користат платформата.

Според адвокатот на обвинителот, американските претплатници на Zoom и донеле на компанијата профит од 1,3 милијарди долари.

Сепак, треба да се каже дека Zoom започна да решава проблеми со безбедноста и приватноста кон средината на минатата година, вклучувајќи воведување end-to-end енкрипција и повеќе од 100 функции поврзани со приватноста и безбедноста.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.