Контраспин: Јакимовски спинува кога вели дека војната меѓу Русија и Украина е поради украинскиот претседател „комичар“

Објавено на 13 мај, 2022 во 19:04

Причините за војната меѓу Русија и Украина, која започна со инвазија и широк воен напад на руската армија врз територијата на целата земја се повеќеслојни и сложени, а изјавите на Стевче Јакимовски, лидер на парламентарна партија дека тоа се должи на Украина на нивниот претседател „комичар“ се класично извртување на вистината и спинови. Ниту Зеленски е „комичар“, напротив, тој е дипл. економист, ниту Украина била пасивна и не се обидела да ја спречи војната

Пишува: Теофил Блажевски

Градоначалникот на Општина Карпош и лидер на парламентарна политичка партија ГРОМ, Стевче Јакимовски, зборувајќи на национално достапната телевиизија ТВ 24, изнесе ставови за инвазијата на Русија врз Украина во кои се препознаваат спинови:

Спин: …Обидите да се дојде до руски граници и да се заокружи Русија е опасен потег… Оваа работа е премногу сериозна, ова може да има верижна реакција… Не случајно е дојден носачот на авиони на Балкан, има нова војска на Бондстил…Во Украина осум години, како во Хрватска пред војната се отпуштаат од работа Руси, 15.000 и Украинци и Руси се загинати пред инвазијата. Кога ќе си изберете претседател комичар, едно сабајле ќе си доручкувате гранати. Наместо да седнат да преговараат, да најдат решение, да најдат начин да ја смират ситуацијата, тие ѕвечкаат со оружје… Ако се вклучи НАТО, гарантирам дека ќе биде невидена светска војна, дека ќе има употреба на нуклеарно оружје….

[Извор: ТВ 24 – Студио 10/разговор со С. Јакимовски– датум: 24.02.2022]

Контраспин: Стевче Јакимовски искажа класичен спин во неговата мини-анализа за војната во Украина, која започна со руска инвазија на оваа земја на 24.02.2022 година, со координирана и прецизно планирана воена интервенција од широки размери. Запрашан на ТВ гостувањето за состојбите во Украина и за војната, Јакимовски изјави дека тој одамна предупредувал оти „не треба да си игра со Русија“, но дека инвазијата е последица на однесувањето на Украина и дека главно тоа е така, меѓу другото, бидејќи е „избран претседател комичар“, што е основата на ова малку пошироко извртување на вистината, т.е. спин.

Најпрво за „комичарот“. Јакимовски ја извртува вистината, нарекувајќи го Претседателот на Украина Володимир Зеленски за комичар. Украинскиот претседател беше избран на легални избори во Украина одржани во 2019 година, на кои што, во вториот круг го победи тогашниот претседател и противкандидат Петро Порошенко, кој беше на претседателската функција од 2014 до 2019 година. Зеленски го победи Порошенко во вториот круг од изборите со 73,2 отсто од гласовите на милионите Украинци што излегле на изборите во 2019 година.

Но, она што е најважно, Зеленски може да се нарече сè, освен „комичар“. Тој навистина се занимавал со глума, но истовремено бил, писател сценарист и продуцент на Студио Квартал 95, кое е формирано во 2003 година, со корени од 1997-1998 година и во чија сопственост има удел и самиот Зеленски. Патем, станува збор за сериозна приватна компанија која котира на украинската берза. Така што, Зеленски не може да се нарече „комичар“, бидејќи тој е многу повеќе од шоумен, кој се занимавал само со стенд ап комедии.

Ова дотолку повеќе што украинскиот претседател претходно има завршено високо образование/факултет по економски науки на државниот Универзите во Киев и тоа може да се види од повеќе извори, вклучувајќи ја и неговата официјална веб страница.

Оттука, изјавата на Јакимовски дека „кога ќе си изберете претседател комичар, едно сабајле ќе си доручкувате гранати и дека  „наместо да најдат начин да ја смират ситуацијата, тие ѕвечкаат со оружје“ е класичен спин, т.е. извртување на вистината.

Исто така е спин дека Украина (и НАТО) е главниот причинител на руската инвазија и воена интервенција во Украина. Прво, проблемот е повеќеслоен, а во својата актуелна форма започнува со настаните од Мајдан и со руската анексија на полуостровот Крим од 2014 година, продолжува со дoговорите Минск 1 и 2 за смирување на тензијата и внатрешните судири во Украина во две области што признаа автономија Доњецк и Луганск, а продолжи со трупањето силни воени едници на Русија на границите со Украина, вклучувајќи ги и оние со Белорусја под изговор воени вежби, завчерашното дипломатско признавање на Доњецк и Луганск од страна на Руската Федерација, влезот на руски „мировници“ истата ноќ на тие територии и конечно, севкупниот воен напад од широки размери врз цела Украина, утрото на 24.02.2022 година.

Украинскиот претседател Волoдимир Зеленски и пред една недела изрази подготвеност да отпатува во Москва и да разговора со рускиот претседател Владимир Путин, а, исто така, изјави дека и вечерта и ноќта на 23 спрема 24 февруари сакал да оствари телефонски контакт со Путин, но од другата страна имало „молк“. И откако најновата криза ескалираше, поточно откако меѓународните медиуми почнаа нашироко да известуваат за натрупувањето на руски трупи на украинските граници, и Зеленски, и украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, истакнуваа дека во повеќе наврати се обидувале да остварат средби или барем телефонски разговори со своите руски колеги, но нивните напори биле неуспешни.

Оттука, изјавата на Јакимовски, претседател на парламентарна партија ГРОМ и градоначалник на Општина Карпош, која се однесува на војната во Украина во делот на Зеленски и главната причина за војната, се цинично и аргументационо недозволиво упростување и извртување на нештата за кои се говори, т.е тие изјави се спинови.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด