Праизведба на „Исмена“ од Катерина Момева во велешки театар

Објавено на 19 ноември, 2020 во 18:50

Isimena veleskiteatar fin

19.11.2020

На сцената „Петре Прличко“ во Народниот театар „ЈХК Џинот“, Велес, со почитување на здравствените протоколи, ќе биде праизведена монодрамата „Исмена“ од Катерина Момева, во режија на Елеонора Теова.

Монодрамата ја изведува актерката Моника Ставревска, а изведбата на музиката во живо е на Сашко Костов. Дизајнот на плакатот и промотивниот материјал е на Филип Коруновски.

Авторите на претставата подвлекуваат дека станува збор за артикулација на прашањата за потеклото и немоќта да се избега од сопствениот корен, за потребата да се одговорат егзистенцијални прашања преку соочување со минатото и непознатото во него – кое има лик на стапица за заробување на душата.

Монодрамата ќе биде прикажана во сабота на 21 ноември со почеток во 19:00 часот.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.