Се пропушта контекстот кога се тврди дека во Англија се случил ,,геноцид” на тројно вакцинираните

Објавено на 21 март, 2022 во 09:38

Презентираме податоци за ковид случаи, хоспитализации и смртни случаи според вакциналниот статус. Овие податоци не треба да се користат за да се проценува ефективноста на вакцината, затоа што во нив не се содржани различните ризици, однесувања и тестирања кај вакцинираната и невакцинираната популација, се вели во извештајот на кој се повикува објавата што ја рецензираме, во која е пропуштен контекстот и недоследно и манипулативно се игра со фактите

Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се вели:

Геноцид!!! Британската влада потврди дека тројно вакцинираните се одговорни за 76 проценти од смртните случаи на ковид 19!

Во склоп на постот е споделен и текст од сајтот Коловрт во кој се наведува дека Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство „тивко објавила податоци” кои покажуваат дека бројот на смртни случаи од коронавирусот се зголемил кај вакцинираните во Ангија, а опаднал кај невакцинираните, по што вакцинираната популација сега има 90 проценти од сите смртни случаи од ковид-19, а тројно вакцинираните 76 проценти од тие смртни случаи. Во текстот се вели и дека „огромното мнозинство од лицата кои починале во последните месеци биле вaкцинирани по три пати”, а ,,работите од недела во недела се сѐ полоши за целосно вaкцинираните, додека кај невaкцинираните се подобруваат”.

Додека медиумите се зафатени со хранење на масите со пропаганда и лаги, владата тивко ги објави овие бројки потврдувајќи дека 90 отсто од сите смртни случаи од KOBИД-19 низ Англија се меѓу целосно вaкцинираната популација, се вели во текстот кој го рецензираме. Во него се презентирани и податоци дека од 31 јануари до 27 февруари во Англија имало вкупно 3.939 потврдени смртни случаи од ковид 19, а 2.704 биле тројно вaкцинирани. Во меѓувреме, на невaкцинираните отпаѓаат на само 397 смртни случаи (помалку од 10%), се додава во написот.

Прво, во нашата рецензија забележуваме дека од насловот на текстот во кој се вели дека се случил ,,геноцид”, имплицитно се сугерира дека вакцинацијата со три дози и со две дози претставува причина за овие смртни случаи за кои се известува. Со ова комплетно се пропушта контекстот, односно се дава контекст дека вакцините ги предизвикале смртните случаи, што е недоследно и манипулативно играње со фактите.

Вистиномер го пронајде извештајот врз основа на кој се изведени заклучоците во објавата што ја  рецензираме. Во него, на страница број 3 се вели:

Презентираме податоци за ковид случаи, хоспитализации и смртни случаи според вакциналниот статус. Овие податоци не треба да се користат за да се проценува ефективноста на вакцината, затоа што во нив не се содржани различните ризици, однесувања и тестирања кај вакцинираната и невакцинираната популација. 

Вакциналната ефикасност се мери според други параметри кои може да се прочитаат на страница 4 во извештајот.

На страница 37, пак, презентирани се податоците што ги проблематизира текстот кој го рецензираме во делот насловен „Вакцинален статус на позитивните случаи, починатите и хоспитализациите“ (Vaccination status in cases, deaths and hospitalisations).

На 38 и 39 страница се вели дека „во контекст на многу висока вакцинална покриеност на населението, дури и кога се работи за високоефективна вакцина, се очекува голем дел случаи, хоспитализации и смртни случаи да има меѓу вакцинираните, едноставно поради фактот што поголем дел од популацијата е вакцинирана и ниедна вакцина не е 100 проценти ефективна“.

Ова е особено вистинито, затоа што вакцинацијата беше приоритет за лица кои се во поголем ризик и поподложни на ризик од сериозна болест. Индивидуите кои се во ризичните групи може да се во поголем ризик од смрт или хоспитализација од причини неповрзани со ковид-19, и така може да бидат хоспитализирани или да починат со ковид-19, а не од ковид-19, се вели во извештајот на страница 39.

Потоа се објаснува дека вакциналниот статус на починатите не треба да се користи за да се оценува вакциналната ефективност поради разликите во ризикот, однесувањето и тестирањето кај вакцинираните и невакцинираните. На пример, голем дел од лицата што први се вакцинираа, се оние кои имаат поголем ризик од ковид-19 поради нивната возраст, работа, семејни околности или коморбидитети (стр 38 од извештајот).

Понатаму, се објаснува и дека луѓето кои се целосно вакцинирани можат да имаат повеќе социјални контакти и различна изложеност на ковид-19, отколку невакцинираните. Луѓето кои никогаш не се вакцинирани, имаат поголеми шанси да се заразиле со ковид-19 во неделите или месеците пред периодот опфатен во извештајот. Тоа им дава природен имунитет на вирусот кој може да предизвикал стапката на позитивни случаи кај нив да е пониска.

Наспроти невистинитата информација споделена во насловот на постот, каде вакцинацијата се нарекува „геноцид“ и каде се вели дека британската влада потврдила дека тројно вакцинираните се одговорни за 76 проценти од смртните случаи од ковид-19, повикувајќи се на извештајот, се оние што се цитирани несоодветно и на начин на кој што самата британска влада апелира дека не треба да се интерпретираат.

На страница 11 од извештајот кој во постот што го рецензираме е манипулативно презентиран, се вели дека ефективноста против смртност после 2 недели од примената бустер доза е дури 95 проценти!

Ова значи дека не само што не станува збор за геноцид, туку и за огромен процент на заштита што ја дава вакцината.

Високи нивоа на заштита над 90 проценти против смртност со три примени дози и кај алфа и кај делта варијантата се регистрирани со релативно ограничено ослабување на имунитетот. Вакциналната ефективност против смртност со омикрон варијантата беше проценета за тие постари од 50 години со комбинирање на ризикот пациентот да стане симптоматски случај и со ризикот од смртност кај симптоматските случаи кај вакцинираните споредено со невакцинираните. И по 25 недели по примањето на втората доза, вакциналната ефективност беше околу 60 проценти, додека две или повеќе недели по бустерот ефективноста против смртност е 95 проценти, се вели на страница 11 во извештајот.

Повеќе проверувачи на факти од светот, меѓу кои и Ројтерс, повеќе пати имаат пишувано дека не може да се изведе причинско-последична врска меѓу вакцинацијата и смртноста. Но, во текстот што го рецензираме, се прави токму ова, сугерирајќи се некаков непостоечки ,,геноцид”.

Некои од причините се базираат на фактот што вакцинираните во просек се постари од невакцинираните. Стапката на смртност кај повозрасната популација е повисока и тоа ќе ја покачи и стапката на смртност на вакцинираната споредено со невакцинираната популација.

Поради сите горенаведени факти оценуваме дека во постот што го рецензираме е пропуштен контекстот, односно пропуштено е да се наведат клучни податоци и образложенија заради кои што вакцината не може да биде виновна за смртноста, ниту, пак, да се оценува нејзината ефективност базирано на извештајот од Велика Британија кој се цитира. Тоа впрочем е наведено и во самиот извештај.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด