Состојбата со ковид-19 се подобрува, но тоа не значи дека вирусот исчезнал или дека се прскал од авиони

Објавено на 14 март, 2022 во 10:10

Иако трендот на новодијагностицирани лица заразени од ковид-19 во земјава се намалува, не значи дека коронавирусот исчезнал. Според ИЈЗ, од 21 до 27 февруари, од 19.217 направени тестови, 18.6 проценти биле позитивни на ковид-19. Истата недела, пријавени се 68 смртни случаи во 19 градови, а хоспитализирани се 337 лица. Освен тоа, неверојатно е намерно, преку авиони да се шири вирусот со фрлање опасни раствори од огромна височина од пет или од десет илјади метри. Познати се препораките за заштита од коронавирусот, кои велат да се практикува социјално дистанцирање од најмалку 2 метра, што е спротивно на заговорничко сценарио, дека луѓето се „прскаат“ од авиони со вирус фрлен од неколку илјади метри

Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук кој се однесува на коронавирусот и во кој се тврди:

Нема прелети на авиони! Нема прскање од авиони! Снема ковид!

Објавата со ваква содржина е споделена 16 пати и има над 300 допаѓања. Меѓутоа, и покрај нејзината виралност, таа содржи две невистини. Првата е тоа дека снемало ковид, а втората е дека ковид-19 е поврзан со прелети и прскања од авиони.

Институтот за јавно здравје на Република Северна Македонија објавува неделни извештаи за тоа каква е состојбата со новодијагностицираните случаи со ковид-19, бројот на хоспитализации и смртноста, како во земјава, така и во светот. Во последниот извештај објавен за периодот од 21 до 27 февруари 2022 година, се вели дека во овој период тестирани се вкупно 19.217 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на Сарс Ков 2, со намалување од 17,9 проценти во однос на минатата недела.

Од овие 19.217 направени тестови, регистрирани се 3.702 нови позитивни случаи од 34 градови во државата, со намалување од 39,5% во однос на минатата недела. Процентот на позитивност се движи од 13,1 процент до 24,2 проценти, односно просечно 18,6 проценти од тестираните лица се позитивни на ковид-19.

Иако трендот на новодијагностицирани лица заразени од ковид-19 се намалува, тоа не значи дека коронавирусот исчезнал.

Истата недела, пријавени се 68 смртни случаи во 19 градови, што е намалување од 45,6 проценти споредено со претходната недела, што значи дека како последица на ковид-19 има и смртни исходи. Најголем дел од починатите од ковид-19 се од Скопје, вкупно 27.

Според извештаите од болниците, во конкретната недела од 21 до 27 февруари 2022 година се хоспитализирани 337 лица. Од нив 255 биле на кислородна поддршка, а девет на инвазивна или на неинвазивна механичка вентилација.

Заклучно со 27 февруари 2022 година, регистрирани се вкупно 10.474 реинфекции. Тоа потврдува дека омикрон варијантата на коронавирусот го заобиколува имунитетот, односно може да се појави и да инфицира веќе прележани и веќе вакцинирани лица.

Од овие статистички податоци кои се официјални и неспорни, евидентно е дека во земјава има надолен тренд односно смирување на состојбата со коронавирусот, но тоа не значи дека него го „снемало” како што се дезинформира во постот што го рецензираме.

Комисијата за заштита на населението од заразни болести, секоја недела одржува редовни состаноци на кои меѓу другото се коментира и состојбата со коронавирусот во земјава. Така, на последниот состанок на 2 февруари годинава, претседателот на комисијата, доктор Александар Петличковски, коментирајќи ја епидемиолошката состојба (1.22 минута од видеото од прес конференцијата по одржаниот состанок) рече дека во иднина многу ќе се внимава при евентуалното олеснување на епидемиолошките мерки, за да не се предизвика нагло зголемување на бројот на заразени. Истиот ден, комисијата препорача да се укине барањето вакцинални сертификати при влез во трговските центри, но мерката да се бараат сертификати ќе важи во деловите од трговските центри каде што се служи храна и таму ќе треба да се приложи вакцинален сертификат за да може да се пристапи (6.50 минута од видеото). Доктор Злате Мехмедовиќ од комисијата за заразни болести (2 минута од видеото) рече дека имунизацијата треба да се зголеми и дека сега целосно вакцинирани се 41 процент од граѓаните. Од овој процес на интензивирана вакцинација, според комисијата, ќе зависи и понатамошното олабавување на рестриктивните мерки.

Д-р Петличковски, пак, (7.28 минута од видеото) објаснува дека четврта недела по ред сите параметри, новодетектирани, хоспитализирани и смртни случаи се намалуваат, што дава простор за постепено олабавување на мерките. Меѓутоа, никој не кажува дека ковид-19 веќе нема.

Во изминатиот период беа направени два скрининга на населението, едниот за учениците во училиштата, а другиот за генералното население. Скринингот во училиштата покажа дека позитивни на ковид-19 биле само 0.8 проценти од тестираните ученици. Петличковски информираше (10 минута во видеото) дека скринингот на генералното население во Скопје, од 920 примероци, укажува на солиден вакцинален имунитет.

Над 85 проценти од вакцинираните имаат имунитет. Од 920 примероци, 170 беа невакцинирани, но и кај нив, во над 70 проценти се регистрира серопозитивност, рече Петличковски.

Од ова произлегува дека голем дел од населението поради прележаност или вакцинација веќе има имунитет на ковид-19, а не дека вирусот го снемало. Исто така, тоа што некој има антитела не е гаранција дека нема да се зарази со омикрон варијантата, што впрочем го покажува и фактот што има реинфекции меѓу населението во државава.

Не постои прскање на коронавирус од авиони

Што се однесува на делот од постот што го рецензираме, а каде се вели дека нема прелети и прскања од авиони, па затоа снемало ковид, претставува теорија на заговор, која беше актуелна во текот на целата пандемија и се содржи во премисата дека ковид-19 се прска од авиони. Како што Вистиномер во повеќе наврати посочуваше, тврдењето дека од прскање од авиони расте бројот на ковид случаи е бесмислено, затоа што вирусот се пренесува на растојание помало од два метра преку капките од носот и устата, преку зборување, кашлање, пеење, кивање…

Понатаму, сосема е неверојатно свесно и намерно да се шири вирусот преку фрлање опасни раствори од огромна височина од пет или од десет илјади метри. На сите нам ни се познати препораките за заштита од вирусот кои велат да се практикува социјално дистанцирање од најмалку 2 метра, што е спротивно на заговорничко сценарио што се пласира, дека луѓето се „прскаат“ од авиони вирус фрлен од неколку илјади метри.

Според истражувачите од Универзитетот Харвард од САД, кои проучувале вакви теории на заговор, не е најден „ниту еден веродостоен доказ дека ‘кемтрејлс’ навистина постои“.

Исто така, во врска со оваа тема „Форбс“ објави студија, според која панел од 76 хемичари и научници од Универзитетот Ирвин, Калифорнија, изјавиле дека никогаш не дошле до докази оти постојат големи програми за хемиско прскање од авиони, со цел да се наштети на здравјето на граѓаните и со цел да се влијае на атмосферата.

Ковид-19 инфекцијата не се случува преку измислен вирус кој паѓа на земјата од натоварени авиони, туку со близок контакт со инфицирано лице. СЗО е децидна дека има социјални контексти, односно услови каде вирусот многу лесно се шири, како во затворени простори, со многу луѓе, кои не се соодветно проветрени, во ноќни клубови, канцеларии, ресторани, места каде што се пее и сл.

Поради сите горенаведени факти, оценуваме дека не е вистина дека ковид-19 го снема и дека тоа е причинско-последично поврзано со тоа што престанале прелети и прскања од авиони. Во државата и понатаму има авионски сообраќај кој непречено тече, со исклучок на авионите кои доаѓаат од Русија.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด