Во Општина Чашка осветени води во пет населени места и исто толку среќни фаќачи на Светиот крст

Објавено на 19 јануари, 2020 во 18:14

Bogomila fin

Празникот Богојавление – Водици нѐ повикува да се очистиме од гревовите на денот кога водите во нашата земја се преобразуваат во свети води за да потсетат на денот кога Исус Христос се крштеваше во реката Јордан.

Секоја година овој празник ни порачува да ја обновиме и зајакнеме духовната зрелост и смирено и со љубов да си посакаме добра волја за совладување на сите предизвици што ни претстојат на личен и на колективен план.

Најсреќните скокачи по Светиот крст низ населените места во Чашка оваа година се: Анѓелче Андовски во населба Чашка, Оливер Цветковски во село Извор, Николче Дамјановски во село Богомила, Филип Димовски во село Согле и Златко Арсовски во село Теово.

Верниците добија скромни подароци од Општина Чашка и Градоначалникот Горан Стојановски.

Caska2 fin

Caska3

 

Caska4

 

Caska5

Caska6

Caska7

Верниците добија скромни подароци од Општина Чашка и Градоначалникот Горан Стојановски.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.