Потокот во Велес повторно загаден и покрај поставените решетки за собирање на отпад од страна на ЈКП „Дервен“

Објавено на 1 април, 2022 во 12:14

Покрај сите апели до граѓаните да не го загадуваат Потокот со отпад од домовите туку истиот да го одложуваат на места наменети за комунален смет, повторно загаден и исчистен од страна на Јавно комунално претпријатие „Дервен“.

Оттаму информираат дека пред четири дена биле поставени решетки за собирање на отпадот по течението на Потокот на улица Вера Циривири, но, во текот на вчерашниот ден, по дојава од граѓанин дека на новопоставените решетки веќе има насобрано комунален смет, истиот повторно бил исчистен од страна на комуналните работници.

-При чистењето на Потокот забележано е дека недостасува и една решетка од поставените, пишува во соопштението на ЈКП „Дервен“.

Инаку жителите од овој дел од градот многу често го загадуваат и игралиштето кај Потокот.

Игралиштето кај Потокот на осми март
Игралиштето кај Потокот на 10 март

Комуналните работници на осми март целосно го исчистиле од смет игралиштето, но за жал, два дена подоцна, на 10 март, истото повторно било затрпано со смет.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.