Пожар крај село Војница

Објавено на 30 октомври, 2022 во 10:46
Фото: Архива

Активен е пожарот на подрачјето на Општина Чашка, кај село Војница. Пожарот го гасне екипа од пет вработени во ШС Бабуна. Теренот е тешко достапен, а за да се стигне до подрачјето зафатено со пожар потребни се од 2 до 3 часа.

„За големината на површината на пожарот се уште не е се стигнати информации“,соопштија од Центарот за управување со кризи.

Опожарени се насади со смреки. Поради високата влажност во ноќните часови нема пламени јазици, туку има само задимување.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.