Угостители пријавени, винарии и уметници обезбедени за годинешната „Питијада 2022“ (фото + видео)

Објавено на 27 септември, 2022 во 16:22
Фото: Градоналачник на Општина Велес Марко Колев и Претседател на Совет на Општина Велес Зоран Љутков

Привршуваат подготовките за традиционалната манифестација „Питијада 2022“. Од седми до девети октомври, на централната градска улица „Благој Ѓорев“ по неколку годишна пауза повторно ќе се продава велешката пастрмајлија и вино, додека, сладокусците ќе уживаат во музичка програма со македонски фолк и поп ѕвезди.

На денешната прес-конференција градоначалникот Марко Колев и претседателот на Советот на Општина Велес Зоран Љутков соопштија повеќе информации поврзани со годинешното одржување на возобновената гастронмска манифестација по којашто Велес е на далеку познат.

Проследете ја прес-конференцијата што денеска се одржа во Општина Велес и на која Колев и Љутков соопштија повеќе информации за „Питијада 2022“.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.