Велешанец победник на отварањето на сезоната на Ендуро шампионатот

Објавено на 30 мај, 2021 во 15:07

Се одржа првата трка од Ендуро шампионатот за 2021 година. На патеката над езерото „Младост“ победник е Драган Ванов  од „Мото Велес“ на Кавасаки со време 24:06.

Моторциклистот Драган Ванов на дел од патеката на велешко езеро „Младост“

Ванов и овој пат покажа дека е неприкосновен во најсилната класа Е-1. Rезултатите се следните:

Резултати од трката

На трката настапија 40-тина моторциклисти,  во трите класи, на беспрекорно подготвената патека следени од голем број гледачи. Трките беа интересни со  низа атрактивни скокови.

Еден од интересните скокови на трката
Патека на велешко езеро „Младост“
Сашко Ванов со дел од екипата на „Мото Велес“

Домаќинот „Мото Велес“ и големиот ентузијаст Сашко Ванов организираа врвен настан на патека создавана со години и за која се вложени огромни средства. На патеката  допрва се очекуваат одлични трки и од меѓународен карактер.

Лазар Лазаревски

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.