Велешка „Бабуна“ го брани првото место во спортски риболов – млади во Дојран

Објавено на 18 јуни, 2021 во 18:31
Подготовки во Дојран за натпреварот викендов

Викендов  во Дојран ќе се одржи Државното првенство во спортски риболов  „У – 15“ за категоријата  најмлади риболовци. Годинава ќе се лови на патеката “Партизан” каде ќе учествуваат најдобрите екипи од државата меѓу кои и велешки „Професионал“.

      Тренерот на ЗСР Бабуна Никола Џампалов не го крие оптимизмот.

Никола Џампалов на денешниот тренинг

– Победивме минатата година и не гледам причина да не го повториме успехот. Имаме талентирани младинци кои имаат знаење. Верувам дека и поединечно ке бидат „замешани“ во борбата за титулата  Државен поединечен првак. Ако се погоди времето очекувам интересен настан со богат улов на риба.

Велешка „ Бабуна“ е минатогодишен екипен првак додека  Давид Николов е лански државен шампион.

Лазар Лазаровски

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.