Бројката на загинати во земјотресот во Турција и Сирија се искачи на 22.000 лица

Објавено на 10 февруари, 2023 во 17:32

Во земјотресите во Турција и Сирија досега загинаа повеќе од 22.000 луѓе, јави ДПА. Повеќе од 7.000 хуманитарни работници од 61 земја се во Турција и помагаат во напорите за потрага и спасување по земјотресите во понеделникот, соопшти денеска турското Министерство за надворешни работи. Вкупно 97 земји испратија помош и за Турција.

Според турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, на лице место има вкупно 141.000 турски и странски спасувачи. „Повеќе од 76.000 луѓе се евакуирани од областа на земјотресот“, рече Ердоган. Потрагата по преживеани продолжува, и покрај сè помалата надеж.

Првиот земјотрес се случи во понеделникот рано наутро со јачина од 7,7 степени. По ова напладне следеше уште еден земјотрес со јачина од 7,6 степени. Според турските власти, оттогаш имало над 1.000 последователни потреси.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.