ДИК: ВМРО-ДПМНЕ доби градоначалници во Велес, Кавадарци, Прилеп, Свети Николе

Објавено на 18 октомври, 2021 во 12:19

Според првичните резултати од Државната изборна комисија, во првиот круг од Локалните избори 2021 опозициската ВМРО-ДПМНЕ победи во 19 општини, меѓу кои Велес, Кавадарци, Прилеп и Свети Николе.

 • Ристо Манчев за Босилово со 58,33% од гласовите.
 • Дарко Костовски за Бутел до 52,79 отсто од гласовите.
 • Марко Колев за Велес со 51,63% од гласовите
 • Миле Петков за Виница со 54,74% од гласовите
 • Бобан Стефковски за Гази Баба со 60,07% од гласовите
 • Киро Нацков за Градско со 55,66% од гласовите;
 • Борчо Коцев за Зрновци со 54,54% од гласовите
 • Александар Георгиевски за Илинден со 53,40% од гласовите
 • Димитар Костадиновски за Јегуновце со 50,40% од гласовите
 • Митко Јанчев за Кавадарци со 72,35 од гласовите
 • Виктор Паунов за Карбинци со 59,40% од гласовите
 • Драганчо Саботковски за Могила со 57,28%
 • Горан Стојанов за Неготино со 51,94%
 • Стевче Стевановски Новаци со 51,29%
 • Борче Митевски за Петровец со 63,84%
 • Борче Јовчески за Прилеп со 54,56%
 • Дејан Владев за Свети Николе со 51,97%
 • Стефче Трпковски за Сопиште со 65,03%
 • Иван Јорданов за Штип со 54,22%
Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.