Бугарија рудник за злато!

Објавено на 1 февруари, 2013 во 08:42

Бугарија се наоѓа на второто место во Европа по производство на злато.

Минатата година Во Бугарија се произведени 5.302 килограми злато, со што таа се наоѓа на второто место во Европа. Приходите од концесија за благородни метали во оваа земја изнесувале околу 93 милиони евра, што е три пати повеќе во споредба со 2011 година.

Од неодамнабеа пронајдени наоѓалиштата на злато во околина на Трн и во местото Милин Камен, во близина на Брезник. Според податоците на Светскиот совет за злато, Бугарија располага со 40 тони резерви на злато и се наоѓа на третото место на Балканот, зад Грција која поседува 118 тони и Романија која поседува 104 тони.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.