И годинава субвенционирање за инсталирани сончеви колектори!

Објавено на 2 февруари, 2013 во 15:48

 

Секој што купил или вградил соларен колектор во својот дом ќе може да се пријави за субвенционирање на огласот распишан од Владата, рече денеска министерот за економија Ваљон Сараќини.

 

Огласот е распишан пред седум дена и ќе трае до 31 мај, годинава. Извлекувањето на кандидатите што ќе ја добијат поддршката е закажано за 8 јуни.

И годинава во државниот буџет се испланирани 6 милиони денари за субвенционирање на инсталирани сончеви колектори во домаќинствата.

Државата ќе надоместува 30 % од трошоците, односно од вредноста на колекторот или максимум 18 илјади денари.

„Од вкупно 600 илјади домаќинства во Македонија само 3.000 користат сончеви колектори, но интересот за нивно инсталирање е се поголем. Лани до Министерството пристигнаа 2.000 барања за субвенции, а во 2011-та оваа бројка беше двојно помала“, рече Сарачини.

Заштедата од инсталирање сончеви колектори изнесува околу илјада денари месечно или 12 илјади денари годишно, а ако колекторот чини 36 илјади денари инвестицијата се враќа за три години, велат од економија.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.