Бесими: Издвоени 1,9 милијарди денари за финансиската поддршка за плати за февруари и март

Објавено на 20 април, 2021 во 10:29

besimi

20.04.2021

Од денес па до 30-ти април, фирмите и самостојните вршители на дејност, можат да аплицираат за финансиска поддршка за исплата на плати за месеците февруари и март. Ова е дел од петтиот пакет мерки“, изјави денес министерот за финансии, Фатмир Бесими на прес-конференција.

Според искажаното, од Буџетот се издвоени 1,9 милиони денари, кои ќе опфатат околу 60.000 работници.

„Исплата на работниците ќе биде во распон од 14.500 денари до 21.770 денари по месец, во зависност од процентот на намалување на приходите на компаниите во претходните 3 месеци. Исто така, 50 проценти од исплатата-помош да се трансформира во грант, без никакви услови. За оние пак, кои во текот на годината, ќе инвестираат во основна опрема, целата исплатена помош ќе биде трансформирана во грант-средства“, вели Бесими.

Тој исто така посочи дека денес во Владата ќе биде разгледан шестиот пакет мерки, за кој понатаму ќе ја известат и јавноста.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.