Вкупно 64.609 работници не добиле плата за февруари и март

Објавено на 20 април, 2021 во 11:26

plata

20.04.2021

-За месец февруари според податоците вкупно 3.774 работодавци немаат исплатено плата за 9.947 работници, а за март чија плата требаше да биде законски дадена до 15 април бруто плата немаат исплатено вкупно 14 .998 работодавачи, а 54.662 лица немаат добиено плата, информираше директорката на УЈП, Сања Лукаревска на денешната прес-конференција.

Фирмите од денеска можат да аплицираат за државната помош за исплата на платите за февруари и март.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.