Грција се надева на добра туристичка сезона

Објавено на 24 февруари, 2023 во 10:35

Иако вкупните приходи од патувања во 2022 година не ги надминаа оние од пред пандемијата, во 2019 година, приходите од клучните пазари на Грција на Велика Британија, Франција и Германија се зголемија за 21,8, 16,4 и 10 отсто лани.

Во исто време, просечните трошоци по патување меѓу сите туристи кои ја посетија земјата се зголемија минатата година за 9,7 отсто.

Овие бројки, објавени во вторникот од Банката на Грција, многу охрабруваат за 2023 година, бидејќи минатогодишниот перформанси на грчкиот туризам, кој се приближува до целосното закрепнување по пандемијата, се влошија поради војната во Украина.

Русија, Украина и Кина порано придонесуваа со над 1 милион посетители во Грција, пишува Катимерини.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.