Хрватска го воведува еврото

Објавено на 16 мај, 2022 во 12:02

Во петокот, на 13 мај, хрватските пратеници го одобрија законот со кој се одобрува воведувањето на еврото како официјална валута од почетокот на следната година. На 1 јануари 2023 година, Хрватска ќе ја замени хрватската куна со евро, објави Хрватската државна телевизија (ХРТ).

Вкупно 117 гласови беа за законот за еврото, 13 против, а еден пратеник беше воздржан во 151-члениот парламент.

Двете валути ќе се користат паралелно во месеците по официјалниот почеток на плаќањата во евра.

Двојното прикажување на цените треба да се прошири за цела наредна година, па во 2023 година да се прикажуваат цените во двете валути.

Во текот на целата 2023 година граѓаните нема да имаат трошок за размена на куни за евра. Исто така, по истекот на овој рок, односно на неодредено време, граѓаните во Хрватската народна банка (ХНБ) ќе можат бесплатно да менуваат банкноти од куни за евра.

Хрватска, која ѝ се приклучи на Европската унија (ЕУ) во 2013 година, останува една од најслабите економии на блокот од војната 1992-1995 година во поранешна Југославија.

Десничарските партии во хрватскиот парламент се спротивставија на воведувањето на еврото, велејќи дека тоа ќе ја зголеми сиромаштијата и ќе изврши притисок врз граѓаните.

Хрватската економија е силно зависна од приходите од туризмот во текот на летните месеци.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.