Изминатото деноноќие произведени 18.543 MWh електрична енергија, продадени 330 MWh ноќни вишоци

Објавено на 16 јануари, 2023 во 10:37

АД ЕСМ на 14.01.2023 година произведе 18.543 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, велат од Владата.

Во Термоелектраните произведени се 15.589 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.954 MWh.

-Во изминатото деноноќие АД ЕСМ продаде 330 MWh ноќни вишоци електрична енергија. Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 14.01.2023 година, посочуваат од „Илинденска бр.2“.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.