Каде има најмногу, а каде најмалку заразени со Ковид-19 во земјава?

Објавено на 19 октомври, 2021 во 09:34

Според моменталната состојба во земјава најмногу заразени од Ковид 19 во моментов покрај главниот град има во Куманово, Велес и Прилеп. Додека најмлаку заболени има во Пехчево и Демир Капија.

Досега во земјата се направени вкупно 1.344.538 тестирања на ковид-19. Вкупно ковид дијагностицирани досега се 197.197, од кои оздрава 183.474, почина 6.964, а активни се 6.759 болни.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 86189 – 3447
Куманово 11873 – 550
Тетово 10912 – 166
Прилеп 9239 – 214
Гостивар 7989 – 64
Битола 7248 – 191
Велес 6543 –  315
Кавадарци 6098 – 165
Охрид 6082-  227
Штип 5948 – 193
Струмица 5848 – 193
Кичево 4047 – 135
Струга 3816-  63
Кочани 3403  -126
Гевгелија 2491-  74
Неготино 2337 – 22
Свети Николе 1957 – 84
Радовиш 1562-  58
Ресен 1553-  42
Крива Паланка 1523 – 104
Дебар 1451-  18
Берово 1218 – 12
Делчево 1132-  45
Виница 1063 – 33
Пробиштип 964 – 49
Валандово 836 – 11
Кратово 619 – 39
Богданци 570 – 18
Крушево 538 – 10
Македонски Брод 476-  9
Демир Хисар 466 – 32
Демир Капија 410 – 1
Македонска Каменица 338 – 45
Пехчево 316 – 1
Дојран 142 – 3

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.