Влажен асфалт на сообраќајниците!

Објавено на 29 декември, 2012 во 09:24

Дождот предизвика одрони.

 

Внимателно треба да се вози поради дождливото време и влажните коловози на патиштата низ државата. Одрони се појавија на повеќе сообраќајници,  соопштија од АМСМ.

Посебно внимателно треба да се управуваат моторните возила на патните правци Дебар – Струга, Маврово – Дебар, Катланово – Велес и Демир Капија – Удово каде има чести одрони кои го попречуваат сообраќајот. Поради пониските температури на повисоките места има услови и за појава на голомразица.

Од АМСМ информираа дека сообраќајот засега се одвива нормално, а на граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од земјата.

Задолжително е носењето на зимска опрема во возилата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.