Жителите на Љубаништа ја креваат цената на градежното земјиште!

Објавено на 4 јануари, 2013 во 19:01

 

Претставници на Сахара груп доаѓаат во Охрид на повторно разгледување на теренот во Љубаништа каде треба да се гради туристичкиот комплекс „Сахараја Македонија“, објави www.Lihnid.com.mk. Директорот на Агенцијата за странски инвестиции, Виктор Мизо рече дека претставници на „Сахара Груп“ биле во Скопје, но оти во Охрид се уште не биле заминати.

„Повеќе од месец и половина претставници од Сахара груп се во Скопје и работат на случајот. Работната група која е формирана за оваа инвестиција заедно ги разгледува сите нивни предлози за да изградиме соодветен став под кои услови ќе се гради комплексот, бидејки ќе мора да бидат испочитувани сите параметри и услови на ресорните министерства помеѓу кои и оние на Министерството за животна средина“ рече Мизо за порталот А1on.

Мизо кажа дека за сега ниту Индијците, ниту тие имале средба со жителите на Љубаништа, бидејки најголем дел од земјиштето таму е во приватна сопственост и во сопственост на црквата.

„Индијците за сега се само во контакт со државните институции околу претставување на проектот. За сега не се воспоставени состаноци со локалното население“ рече Мизо. 

Жителите на Љубаништа ги очекуваат Индијците на разговори со нив околу тоа под кои и какви услови би им го дале земјиштето за кое од ден на ден цените по метар квадратен се зголемуваат. Неофицијално се зборува дека жителите на Љубаништа се подготвени да излезат и на протести доколку не се задоволат нивните барања за продажба на земјиштето според моменталната вредност.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.