Внимателно да се вози на планинските превои!

Објавено на 8 јануари, 2013 во 08:57

По наместа влажни коловози но без забрани или ограничувања се одвива сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата.

 

Поради ниските температури на повисоките места има можност за појава на голомразица. 
Задолжително е носењето на зимска опрема во возилата.

По внимателно да се вози на патните правци Дебар – Струга, Маврово – Дебар, Катланово – Велес и Демир Капија – Удово каде има почеста појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите, препорачуваат од АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. 

На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.