Втор ден Божиќ!

Објавено на 8 јануари, 2013 во 09:29

Во чест на вториот ден од Христовото раѓање во православните храмови на Повардарска епархија се одржуваат утрински  литургии. На мајката божја – Пресвета Богородица и е посветен овој ден.

 

Верниците се поздравуваат со зборовите Христос се роди – Навистина се роди! Радосната вест и вчера и денеска ги исполнува сите православни храмови и секој дом во кој се празнува Божиќ според јулијанскиот календар.

Во многу домови деновиве граѓаните празнуваат имендени.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.