Коловозите наместа се влажни!

Објавено на 10 јануари, 2013 во 08:31

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

 

Поради ниските температури на мостовите, засеците, клисурите и осојничави места има појава на голомразица.

Од АМСМ препорачаа поголема внимателност при управувањето на возилата на патните правци Дебар – Струга, Маврово – Дебар, Катланово – Велес и Демир Капија – Удово каде има почеста појава на одрони кои можат  да го попречат движењето на возилата.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата.

Задолжително е носење на зимска опрема во возилата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.