Снег на Попова Шапка, Маврово и Ѓавато !

Објавено на 23 јануари, 2013 во 08:31

 

Слабиот интензитет на врнежите не претставува препрека за тековно одвивање на сообраќајот. Снегот останува на коловозот и по интервенцијата на екипите на ЈП „Македонија Пат“ .

 

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани и ограничувања, по наместа влажни коловози.

АМСМ  препорачува поголема внимателност на патните правци Дебар – Струга, Маврово – Дебар,

Катланово – Велес и Демир Капија – Удово каде има почеста појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите. 
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата. 

Задолжително е носењето зимска опрема во возилата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.