Регистриран уште еден земјотрес во Македонија со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Објавено на 15 март, 2021 во 08:55

 uploads thumbs resize 800x420 396401

15.03.2021

Земјотрес со интензитет од 3,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран синоќа во 22.38 часот во близина на Гостивар.

– Во 22.38 часот се случил земјотрес со магнитуда 3,5 според Рихтер, со епицентар на 21 километар југозападно од Гостивар, на длабочина од 5 километри. покажуваат податоци на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Послаб потрес е евидентиран во 15.15 часот, со магнитуда 2,2 според Рихтер, на длабочина од 2 километри.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.