Досега 4 782 здравствени работници примиле вакцина, 137 022 граѓани пријавени за вакцинација

Објавено на 15 март, 2021 во 11:52

mkd 496578

15.03.2021

Вакцина против Ковид-19 во земјава досега примиле 4 782 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство.

Исто така за вакцинација преку веб-страницата „vakcinacija.mk”, пак, досега се пријавиле 80.201 граѓани, а 56.821 преку матичен лекар.
Вакцини се очекува да стасаат во секој момент.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.