Потпишан договор за соработка меѓу Министерството за внатрешни работи и Универзитетот ФОН за дообразование на вработените во МВР

Објавено на 8 април, 2021 во 10:25

Untitled design 1

08.04.2021

Интензивирање на соработката меѓу Министерството за внатрешни работи и Американскиот универзитет на Европа – ФОН, беше во фокусот на денешната работна средба помеѓу министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и директорот на Американскиот универзитет на Европа ФОН, Сефер Цаноски, која се одржа во просториите на Министерството за внатрешни работи.

На средбата беше заклучено дека интензивирањето на соработката меѓу двете институции е посебно значајно за развој на сегментот на дополнително образование и обука на припадниците на полицијата, особено вработените од Секторот за комјутерски криминал.

Untitled design 2

За таа цел, министерот Спасовски и директорот на Универзитетот Цаноски потпишаа Договор за соработка, кој претставува рамка, со која дополнително се зацврстува соработката меѓу министертвото и Универзитетот во делот на доедукација на припадниците на Министертвото за внатрешни работи.

Според директорот Цаноски во обуката ќе бидат вклучени и неколку влијателни универзитети од Соединетите Американски Држави, а министерот Спасовски нагласи дека образованието е клучен дел од секој сегмент во општеството, а дополнителната едукација е од исклучителна важност за соочување со новите предизвици на полициските службеници.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.