Дополнителни слободни термини за вакцинација во „Борис Трајковски“

Објавено на 14 април, 2021 во 08:31

vakcinacija

14.04.2021

Има дополнителни слободни термини во А1 СЦ Борис Трајковски во Скопје за вакцинација против ковид 19 на возрасни групи граѓани од 73 и 74 години, информираат од министерството за здравство.

Оттаму додаваат дека термините се отворени од вчера и граѓаните од оваа возрасна група кои досега изразиле желба за вакцинација преку веб страницата vakcinacija.mk или преку матичен лекар, истите може да се пријават кај својот матичен за да им закаже термин за вакцинација.

-Вакцинацијата на овие групи граѓани ќе почне од четврток, на пунктовите во А1 СЦ Борис Трајковски во Скопје.Вакцинацијата продолжува согласно Националната стартегија за ковид имунизција со приоритет врз основа на возраст, во оваа фаза ќе бидат опфатени возрасни лица, односно постари – категорија што секако е опфатена со најголем број на хронични болести, со висок ризик за тешка форма на ковид 19 болест, компликации и смртен исход.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.