Денеска пристигнуваат 10 илјади вакцини на „Фајзер“

Објавено на 19 април, 2021 во 07:34

vakcina

19.04.2021

Преку Софија до Скопје, денеска попладне треба да пристигнат 10 илјади вакцини на „Фајзер“. Тие ќе бидат донесени и веднаш наместени во фрижидерите. Ќе се аплицираат тековно, за да не се изгуби темпото на имунизација и да продолжи процесот.

„Околу 13 000 граѓани се вакцинирани со вакцината на Астра Зенека, останатите се прераспределени по институциите и пунктовите ширум државата. Во салата Борис Трајковски во тек е вакцинација на постарите граѓани над 73 и 74 годишна возраст со нешто редуцирани термини во однос на тоа што беше претходно со оглед на тоа што многу често и не доаѓаат сами потребна им е придружба“, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.