Министерот Османи на средби со највисокото раководство на Република Косово

Објавено на 23 април, 2021 во 07:56

bujar osmani

23.04.2021

Актуелните состојби во регионот, прашањата значајни за продлабочување на билатералните односи, идните проекти и приоритети кои ќе бидат тема и на следната заедничка владина седница, како и перспективите за соработка во области од заемен интерес, посебно во економијата и трговската размена, ќе бидат во фокусот на денешната официјална посета на Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на Република Косово.

Како што информираат од Министерството за надворешни работи, Османи, освен со својот домаќин, министерката за надворешни работи и дијаспора Доника Грвала Шварц, ќе се сретне и со други високи претставници на државата, претседателот на Република Косово, Вјоса Османи, претседателот на Парламентот, Глаук Коњуфца, како и претседателот на Владата, Албин Курти.

Се очекува да бидат разменети мислења во врска со регионалната соработка, безбедносните прашања, современите предизвици и перспективите на земјите од регионот од интерес за нивната интеграција во европските и евро-атлантските структури.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.