Македонија ќе произведе околу 10.000 тони сончоглед во 2023

Објавено на 18 мај, 2022 во 10:43

Следната година очекуваме двојно зголемено производство на сончоглед од околу 10 000 тони, информира денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Според него, ако годинава беа откупени 5000 тони сончоглед за производство за масло за јадење, следната година се очекува да се дуплира.

-Тоа го потврдуваат и земјоделците и преработувачите. Верувам дека ќе успееме на среден и на долг рок да го намалиме увозот и да станеме увозно независни, а наредната година очекувам зголемено производство, истакна Николовски.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.