Од понеделник вакцинирање на деца од 12 до 16 години со Фајзер

Објавено на 7 јули, 2021 во 13:13

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека епидемиолозите ги следат контактите на заразените лица со делта сојот.

-Немале многу конткати и нема епидемиолошка ризик, сега епидемиолозите ја вршат истата работа како на почетокот ги следат контактите и изолацијата, денеска под 400 илјади лица се вакцинари од кои 240 илјади се ревакцинирани до крајто на неделата ќе бидат вакцинирани сите закажани лица, од  12 јули ќе може да се вакцинира без закажување сега може и децата да се вакцинираат како тоа што се спроведува во регионот. Комитетот смета дека  нема потреба да има закажување на термини за вакцинација на деца. На сите пунктови има вакцини Фајзер, така што едноставно родителот може да дојде со детето ии да ја прими вкацината, кажа Филипче.

Тој напомена дека со Фајзер се вакцинират деца над 12 години.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.