Падна првиот снег на Пелистер

Објавено на 8 октомври, 2021 во 12:25
Фото: Бабам Битола

Со почетокот на месец октомври и промената на временската состојба, регистриран е и првиот снег на планината Пелистер.

Снегот е последица на ниските температури, кои достигнаа и до три степени под нулата, а вакви температури ќе се задржат во земјава и наредниот период.

Под влијание на влажна воздушна маса и во следните денови времето ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд. Врнежите повремено ќе бидат пообилни, на места со пороен карактер и проследени со засилен ветер.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.