Студено време со врнежи од дожд и снег

Објавено на 26 јануари, 2023 во 09:28

Облачно и студено време ќе преовладува денеска во државата. Синоптичарите најавуваат врнежи од снег, а на пониските места врнежи од дожд и снег. Пообилни врнежите ќе бидат во јужните и источните делови.

На планините висината на снежната покривка ќе се зголеми, а нова ќе се формира и во некои од пониските места. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 3, а максималната од 0 до 4 степени.

Во петок попладне и во сабота ќе дува умерен до засилен северен ветер и ќе има врнежи претежно од снег со послаб интензитет.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.