Студено време со врнежи од дожд, на планините снег

Објавено на 14 октомври, 2021 во 09:37

Времето денеска е облачно и студено со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни над 20 л/м2, проследени со засилен северен ветер. На планините на северозапад врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира снежна покривка од 10 до 15 см. Врнежи од снег ќе има и на некои повисоки места.

Потоа во следните денови ќе преовладува променливо облачно време со локална појава на краткотраен дожд, а дневните температури ќе бидат во пораст.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.