Во Словенија продолжуваат протестите!

Објавено на 4 декември, 2012 во 09:28

Дванаесет луѓе се повредени, а повеќе од 40 се уапсени во вчерашните судири меѓу демонстрантите и полицијата во вториот по големина град во Словенија, Марибор, јави Ројтерс.

Илјадници луѓе исто така излегоа на протести против мерките за штедење и против наводите за корупција во Љубљана, Цеље и во други градови.

Словенија се соочува со сериозна рецесија и најави мерки за штедење.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.