Во Словенија продолжуваат протестите !

Објавено на 7 декември, 2012 во 13:11

И покрај оставката на градоначалникот на Марибор Франц Канглер, Словенците протестираат.

По вчерашните  помали собири во Крањ и во Копер за денеска попладне најавени се демонстрации во Љубљана и во неколку други градови. Аналитичарите анализираат дека оставката на Канглер  може да биде само почеток на домино-ефектот, од кој стравуваат многу други угледни словенечки политичари. Две недели во Словенија се одржуваат масовните и повремено насилни демонстрации. Словенците вака избраа да се пресметаат со корупцијата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.