Двомесечни резултати над очекуваните: Кинеската економија бележи скок за една третина

Објавено на 15 март, 2021 во 09:25

Kina 360x270

15.03.2021

Активноста на производствените капацитети во Кина и прометот во трговијата на мало бележат раст во првите два месеца од 2021 година што е над очекувањата и за многумина од експертите е забрзано опоравување на економијата по ланското парализирање поради пандемијата на ковид-19.

Според податоците на кинескиот Државен завод за статистика, индустриското производство во јануари и во февруари е пораснато за 35,1 отсто, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

Продажбата на мало бележи раст од 33,8 проценти што, исто така, е побрзо од предвидувањата и значително над „скокот“ од 4,6 отсто во декември.

Иако бројките се импресивни, аналитичарите, сепак, укажуваат дека силното оправување и натаму е нечепнато.

Способноста на Кина да ја запре пандемијата на ковид-19 пред другите големи светски економии во голема мера е овозможено со економското закрепнување. Кинеската економија лани беше единствена во светот што забележа годишен раст од 2,3 проценти.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.