Ученици од битолско основно училиште со донација за настраданите во Турција и Сирија

Објавено на 24 февруари, 2023 во 15:11

Учениците  од ООУ „Гоце Делчев“ Битола активно се вклучија во химанитарната акција „Од дете за дете“ со донирање на парична помош за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија, пишува веб поратол Апла.мк.

На иницијатива на Советот на родители, а со поддршка на вработените  од училиштето, учениците со  своите родители дадоа голема поддршка на акцијата, во која исто  така масовно се приклучија и настваниот кадар и  останатите вработени при основното училиште. 

Акцијата се спроведе  во периодот од 20 до 22 февруари 2023 година. Беа поставени четири картонски кутии за собирање на парични средства , во сите четири згради по една. 

Повеќе на Апла.мк.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.