Вакцинираните Американци може да не носат маски во затворен простор

Објавено на 14 мај, 2021 во 10:36

Американците кои ги примиле обете дози на вакцина за коронавирус, можат да престанат да носат маски на скоро сите места, надвор или внатре, објавија денес Центрите за контрола и превенција на болести , пренесува Дејли меил.

Новите правила значат дека маските сè уште треба да се носат во објекти каде има голем број луѓе, како што се болници, затвори, засолништа за бездомници, автобуси, авиони.  Луѓе кои биле вакцинирани со двете дози, но нивните имунитетот е компромитиран, исто така може да продолжи да носи маски. Исто така, целосно вакцинираните луѓе веќе не мора да носат маски дури и надвор, во толпа.

– Секој што е целосно вакциниран може да учествува во активности надвор или внатре, поголеми или помали, без физичко растојание – најави директорката на ЦДЦ, Рошел Валенски, за време на брифингот во Белата куќа.

– Ако сте целосно вакцинирани, можете да започнете да го правите она што сте го запреле поради пандемијата. Сите го чекавме моментот кога ќе можеме да се вратиме во некоја нормалност. Ова е возбудлив и моќен момент, додаде Валенски.

Објавувањето дојде во време кога администрацијата на американскиот претседател, Бајден се соочуваше со притисок да ги ублажи ограничувачките мерки за целосно вакцинираните лица, оние кои имале најмалку две недели од последната доза во обид да ги истакнат придобивките од вакцинацијата.

До денес, на повеќе од 117 милиони целосно вакцинирани Американци им е препорачано да носат маски секогаш кога се во затворено и на големи собири надвор.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.