Вредноста на Биткоин падна за 14% за само 24 часа

Објавено на 12 мај, 2022 во 09:56

Цената на биткоинот падна за повеќе од 14% и сега изнесува 26.798 долари.

Оваа година цената на биткоинот падна за 40%. Сега криптовалутата падна на најниско ниво во последните 16 месеци.

Во 2021 година, биткоинот се искачи на рекордно високо ниво од 69.000 долари во ноември.

Според трговците, неодамнешниот пад на валутата го одразува колапсот на технолошките акции. Оваа недела Nasdaq падна за 6,4%.

Втората по големина криптовалута во светот, Етер, падна за повеќе од 10 отсто во четвртокот на 1.833 долари, што е најниско ниво од јули 2021 година.

Нестабилната трговија со дигитални средства не беше невообичаена во претходните години. Со години во тргувањето доминираат индивидуални инвеститори, но во последно време има прилив на професионални инвеститори, како што се хеџ фондовите.

Поради потрадиционалните инвеститори, криптовалутите се повеќе ги следат движењата на светските берзи. Многу институционални инвеститори кои купуваат криптовалути ги третираат како ризични средства, слично на технолошките акции.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.