За пола денар поевтинува ЕУРОСУПЕР БС – 95

Објавено на 17 мај, 2021 во 13:09

Од полноќ за пола денар поевтинува бензинот ЕУРОСУПЕР БС – 95, додека цените на другите горива и оваа недела остануваат исти, одлучи денеска Регулаторна комисија за енергетика.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68,00 денари за литар. И неделава ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се точи по 70,00 ден/лит, а малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ останува 60,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство, изнесува 59,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,647 ден/кг во однос на цената утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 10.05.2021 година и со тоа малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 34,596 ден/кг.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.