За секој српски автомобил по една бесплатна картичка за патарина

Објавено на 15 јуни, 2021 во 10:01

Патниците од Србија кои со автомобил доаѓаат во Северна Македонија од полноќ на граничниот премин „Табановце“ ќе добијат картичка со 760 денари за плаќање патарина во двата правци на автопатот „Пријателство“, од „Табановац“ до „Богородица“ – на граница со Грција.

По полноќ на 15 јуни, дистрибуцијата на картички„ М-паметни “ ќе започне на српските туристи кои преминуваат преку ГП „Табановце “ и транзитираат по Коридорот  10. Овие карти ќе бидат дистрибуирани од Министерството за внатрешни работи“, oд Владата на Север Македонија за Бета изјави дека 200.000 „наплатени“ електронски „М-паметни“ картички се наменети за патници од Србија за плаќање патарина во претстојната летна сезона, од 15 јуни до 15 август.

Една картичка по автомобил ќе биде дадена на влезот на граничниот премин „Табановце“, што ќе го контролираат Министерството за внатрешни работи и Јавното претпријатие за државни патишта.

Картите остануваат во трајна сопственост на граѓаните на Србија, кои ќе можат да ги надополнуваат преку системот „е-картичка“, со најмалку 300 денари, за следниот влез во Северна Македонија.

„Ова е гест на благодарност до Република Србија и српските граѓани кои секогаш се добредојдени да го поминат својот одмор во Северна Македонија“, изјавија за агенцијата Бета од Владата на Северна Македонија.

Вкупно, владата предвиде 172 милиони денари, за набавка на овие 200 илјади М-Смарт картички за електронско плаќање патарина. Ќе ги изработи Јавното претпријатие за државни патишта.

Ослободувањето од плаќање патарина ќе трае од 15 јуни до 15 август. Србија донираше 8 илјади вакцини на „Фајзер“ во февруари, а потоа во април уште 40 илјади вакцини „Спутник“. Исто така, во Србија се вакцинираа над 15 илјади македонски граѓани.

Извор: Локално.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.