Започнува божикниот пост

Објавено на 28 ноември, 2022 во 10:03
Фото: Црква „Свети Кирил и Методиј“ – Велес

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот божикен пост.

Постот ќе трае 40 дена. Ќе заврши на Божик, на 7 јануари, денот на раѓањето на Исус Христос.

Бидејќи датумот на Божик не се менува, постот секоја година почнува на 28 ноември, а завршува на Бадник, 6 јануари.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.