Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтер во централна Турција

Објавено на 15 февруари, 2023 во 11:01

– Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во централна Турција, на длабочина од 10 километри, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Според веб-страницата на ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот бил на 56 километри од Кахараманмараш, еден од најтешко погодените градови на југот на Турција во разорните земјотреси од 6 февруари.

Турција и Сирија минатиот понеделник беа погодени од два разорни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,8 степени според Рихтеровата скала.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.